Popularne mity na temat plastikowych opakowań
Ostatnie dekady to prawdziwa eksplozja popularności opakowań plastikowych. Debata ekologiczna często dotyka kwestii tworzyw sztucznych w kontekście kondycji naszej planety, a na przestrzeni lat narosło wiele mitów na ich temat. Poniżej omawiamy najczęściej powtarzane nieścisłości i przekłamania, które zdążyły zaistnieć w powszechnej świadomości konsumentów.
Produkcja plastiku obciąża środowisko
Choć tworzywa sztuczne często utożsamia się ze znacznym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, w istocie sam proces ich produkcji jest dużo bardziej ekologiczny niż wielu innych materiałów, które powszechnie uważamy za przyjazne dla natury (jak choćby bawełna). Innowacje technologiczne oraz szereg koniecznych norm i regulacji sprawiają, że produkcja opakowań plastikowych wymaga znacznie mniej energii i zasobów. Problem leży zupełnie gdzie indziej — a mianowicie, w ich jednokrotnym użytkowaniu.
Tylko jeden rodzaj plastiku
Świat tworzyw sztucznych jest niezwykle obszerny — wyróżniamy całą gamę materiałów o zróżnicowanych właściwościach fizycznych i chemicznych. Począwszy od najpopularniejszych, jak PET (butelki na napoje) czy PVC (profile okienne, rury kanalizacyjne itp.), aż po nieco mniej znane w powszechnej świadomości — polipropylen (przewody, zbiorniki, elementy maszyn) lub polistyren (materiały termoizolacyjne, lecz także zabawki i artykuły gospodarstwa domowego).
Plastik rozkłada się najdłużej ze wszystkich substancji
W przypadku tworzyw sztucznych mówimy tutaj o okresie całkowitego rozkładu od 100 do nawet 1000 lat, zależnie od rodzaju produktu lub odpadu. Większość artykułów (jak torby reklamowe, opakowania po słodyczach czy butelki) potrzebuje około 400 lat, by powrócić do naturalnego obiegu. Zdecydowanym zwycięzcą jest tutaj szkło, którego czas rozkładu wynosi nawet 4000 lat.
Plastik szkodzi zdrowiu
Jest to duże uproszczenie. Faktycznie pewna część tworzyw sztucznych może być szkodliwa dla zdrowia człowieka, jednak te odmiany absolutnie nie powinny być wykorzystywane w sposób, który narażałby nas na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Inne materiały stosuje się do produkcji elementów konstrukcyjnych maszyn, a inne do opakowań na żywność — te ostatnie są dla nas bezpieczne.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź pozostałe artykuły dostępne w naszym serwisie!