Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Budowlana 2A, 65-386 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Butelki PET formowane metodą wtrysku

Butelki PET formowane metodą wtrysku

Przypominają szkło, ale w przeciwieństwie do niego, nie tłuką się i są o wiele lżejsze. Są też niezwykle plastyczne i można z łatwością nadawać im dowolny kształt. Jeśli dodać do tego, że nie wchodzą w reakcje z kawasami, a do tego są odporne na tłuszcze oraz oleje, okazuje się, że otrzymujemy produkt o niezwykłych właściwościach. Właśnie takie są butelki PET, które obecnie są najpopularniejszym opakowaniem do przechowywania oraz transportowania napojów na świecie.

Sztuczne tworzywo, jakim jest PET wynaleziono w 1941 roku. Jego pełna nazwa to politereftalan etylenu. Na początku syntetyczny materiał służył przede wszystkim jako tworzywo do produkcji folii. W latach 60. furorę zaczęły robić natomiast butelki PET i tak jest do dnia dzisiejszego. Ich powszechne zastosowanie nie byłoby możliwe, nawet zważywszy na ich właściwości, gdyby nie to, że opracowano sprawną technologię ich wytwarzania. Butelki PET są formowane metodą wtryskową, która umożliwia szybką produkcję na skalę masową. Jak to wygląda w praktyce?

Sposób na butelkę

Opakowania z tworzywa sztucznego powstają w trakcie formowania metodą wtrysku. W pierwszej kolejności nagrzewa się półprodukt, którym w tym przypadku są preformy PET. W temperaturze ok. 80 st. C materiał staje się plastyczny i podatny na obróbkę. Na tym etapie musi pojawi się maszyna rozdmuchująca. To ona nada produktowi właściwą formę oraz kształt poprzez działanie powietrza oraz wysokiego ciśnienia. Gdy butelka uzyska pożądany kształt i rozmiary należy ją jeszcze szybko schłodzić. Utwardzona produkt będzie cechował się dużą wytrzymałością i odpornością.

Formowanie metodą wtrysku to wydajny i efektywny sposób na szybką produkcję butelek PET. Gotowy produkt służy najczęściej za opakowanie do napojów, w tym również tych gazowanych, ale nie tylko. Zastosowań wyrobów z tworzywa sztucznego jest nieskończenie wiele, a oprócz branży spożywczej, najczęściej spotkamy je w branży kosmetycznej, chemicznej oraz farmaceutycznej. Mimo wielu zalet do największych problemów związanych z opakowaniami z plastiku należy długi proces rozkładu tego typu opakowań. Coraz więcej państw kładzie więc nacisk na recykling produktów z tworzywa sztucznego.