Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Budowlana 2A, 65-386 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Charakterystyka pojemników HDPE i PET

Charakterystyka pojemników HDPE i PET

Plastikowe opakowania znajdują się na niemal każdej sklepowej półce i stanowią najpopularniejszy rodzaj pojemników do przechowywania żywności, produktów chemicznych, farmaceutyków czy kosmetyków. Niewielu z nas zastanawia się jednak nad ich właściwościami oraz zdaje sobie sprawę z tego, że choć plastikowe opakowania wyglądają bardzo podobnie to potrafią się od siebie bardzo różnić. Sprawdźmy, czym charakteryzują się jedne z najczęściej spotykanych tworzyw sztucznych, które znamy pod nazwą HDPE oraz PET.

Plastikowe opakowania już dawno temu zdominowały sklepowe półki. Są stosunkowo tanie, łatwe w transporcie, nie wpływają negatywnie na zawartość produktów, a do tego estetycznie się prezentują. Zobaczmy, co kryje się za najpopularniejszymi tworzywami sztucznymi oraz jakie cechy się im przypisuje.

HDPE – właściwości tworzywa sztucznego

HDPE to skrót od pełnej nazwy tego rodzaju tworzywa, czyli High Density Polyethylene. Jest to tworzywo sztuczne o dużej gęstości, które znajduję szerokie zastosowanie w wielu branżach – przede wszystkim zaś w kosmetycznej oraz chemicznej. Słoiki, butelki oraz inne opakowania z oznaczeniem HDPE są plastyczne, dzięki czemu można im nadać pożądany kształt. Jednak za najważniejszą ich cechę uchodzi ich nietoksyczność. Pojemniki z tego rodzaju plastiku nie wchodzą w żadne reakcje z produktami w nich przechowywanymi, co jest gwarancją bezpieczeństwa. HDPE pozostaje obojętny wobec działania kwasów czy chemikaliów – dlatego można w nie bez obaw pakować środki czystości, rozpuszczalniki, kosmetyki czy utleniacze. Za wielką zaletę opakowań z HDPE uznaje się również wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne.

PET – czym się charakteryzuje?

Drugim, cieszącym się dużą popularnością tworzywem sztucznym, wykorzystywanym na masową skalę, jest wspomniany PET. To skrót od politereftalan etylenu – termoplastycznego polimeru z grupy poliestrów, który opracowano w 1973 roku. Słoiki, butelki oraz inne opakowania z tego rodzaju plastiku są stosunkowo tanie oraz łatwo poddają się obróbce, dzięki czemu można im nadać dowolny kształt. Kolejną zaletą tego tworzywa, wykorzystywaną przez producentów opakowań jest to, że nie odkształca się on w trakcie użytkowania i stanowi znakomitą ochronę dla znajdującej się w środku zawartości. Pojemniki PET są także obojętne na działanie tłuszczów, smarów czy alkoholu. Najczęściej słoiki czy butelki z tego rodzaju tworzywa sztucznego służą do przechowywania i magazynowania produktów spożywczych.

HDPE i PET różnią się od siebie gęstością. Pierwsze z wymienionych tworzyw sztucznych jest grubsze i stosunkowo sztywne, podczas gdy drugi z plastików jest lżejszy, bardziej plastyczny oraz przezroczysty. Dobór odpowiedniego opakowania powinien być więc dostosowany do rodzaju produktu, przeznaczenia oraz zapatrywań producenta.

Opakowania, w tym butelki i słoiki HDPE najczęściej spotkamy na sklepowych półkach z szamponami, detergentami czy środkami czystości. Oznaczenie PET znajdzie się natomiast na butelkach do napojów oraz wody, a także pojemnikach na żywność.