Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Budowlana 2A, 65-386 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Czy wszystkie opakowania plastikowe nadają się do recyklingu?

2023-08-01

Czy wszystkie opakowania plastikowe nadają się do recyklingu?

Kupując produkty wykonane z tworzyw sztucznych wielu konsumentów oraz producentów ma błędne przekonanie, że każdy z nich może zostać ponownie przetworzony. Ten brak wiedzy może mieć brzemienne skutki zarówno dla kondycji naszego środowiska, jak i zysków ze sprzedaży danego towaru. Zatem czy wszystkie opakowania plastikowe nadają się do recyklingu i jak wybrać tworzywa sztuczne, które wywierają jak najmniejszy negatywny wpływ na planetę?

Plastik, który może być ponownie przetworzony

Jako proekologiczny producent opakowań plastikowych przykładamy szczególną wagę do tego, by wszystkie wyroby pochodzące z naszych fabryk nadawały się do recyklingu. Pracujemy na tworzywach sztucznych PET i HDPE, które z łatwością mogą zostać przetworzone ponownie. Dbamy o odpowiednio dostosowany proces produkcyjny, który oszczędza wodę i inne zasoby środowiska. Nasze butelki, słoiczki i inne opakowania posiadają odpowiednie normy i oznaczenia, które ułatwiają segregację odpadów.

Niestety, nie wszystkie wyroby plastikowe dostępne na rynku nadają się do recyklingu. Powodem, dla którego dany produkt nie zostanie ponownie przetworzony, może być nieodpowiedni barwnik użyty w trakcie produkcji. Powszechnym problemem są także opakowania, które mają zbyt skomplikowaną konstrukcję i finalnie, zamiast do zakładu zajmującego się recyklingiem, trafiają na wysypiska śmieci. Mowa tu o produktach, które łączą ze sobą różnego rodzaju tworzywa, na przykład szkło, plastik i papier. Problematyczne w segregacji są także produkty bardzo małe, o nieregularnych kształtach i te wykonane z tworzyw sztucznych zaliczanych do kategorii „other”.

W tej grupie są wszystkie plastiki inne niż popularne, bezpieczne i nadające się do recyklingu, jak PET, PETE, HDPE, a także: V, LDPE, PP, PS. Pod znakiem „other” mogą kryć się tworzywa nie w pełni bezpieczne dla zdrowia człowieka oraz takie, które pod wpływem podwyższonej temperatury mogą wydzielać szkodliwe związki chemiczne. Z uwagi na nieokreślony skład, ponowne przetworzenie opakowania plastikowego powstałego z takiego materiału może być utrudnione lub niemożliwe.