Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Budowlana 2A, 65-386 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Jak segregować plastik?

Jak segregować plastik?

Opakowania z tworzyw sztucznych są wyjątkowo praktyczne, a w związku z tym, szeroko rozpowszechnione. Niestety, z punktu widzenia ekologii, powinniśmy ograniczyć ich produkcję i poddawać regularnemu recyklingowi. Aby opakowania z polimerów syntetycznych można było przetworzyć i wykorzystać jeszcze raz, niezbędne jest ich odzyskanie. Z kolei do tego konieczne jest ich właściwe sortowanie. A jak segregować plastik? W obecnych czasach nie jest to ani trudne, ani skomplikowane.

Segregacja plastiku w domu

Pierwszy etap sortowania nie odbywa się w chwili wyboru właściwego kontenera, ale dużo wcześniej – w domu. Wszystkie pudełka, butelki itp., które powstały z polimerów syntetycznych, należy składować w osobnym pojemniku w domu, aby łatwiej było wyrzucić je do odpowiedniego kontenera. W zależności od dostępnego miejsca można składować odpady z tworzyw sztucznych np. w pojemniku w szafce pod zlewem lub w piwnicy.

Segregacja plastiku – dalszy etap

Gdy pojemnik na wyroby z tworzyw sztucznych jest już pełen, trzeba go opróżnić do właściwego kontenera. Na osiedlach mieszkaniowych, w miastach i budynkach publicznych śmieci z polimerów syntetycznych należy wyrzucać do żółtych kontenerów lub koszy. Czasami nie cały kontener jest żółty, ale ma np. tylko żółtą pokrywę. Czasami nie ma i tego, ale z całą pewnością ma wówczas napis “plastik” lub “tworzywa sztuczne”. Jest także oznaczony trzema strzałkami, ułożonymi w trójkąt.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni segregować odpady z polimerów syntetycznych i oddawać je do utylizacji w określone dni, ustalone z firmą, która zajmuje się wywozem śmieci. Najczęściej odpady suche (w tym z tworzyw sztucznych) wywożone są raz w tygodniu.

Segregacja plastiku – co wyrzucać?

Do żółtych kontenerów można wyrzucać:

  • odkręcone i zgniecione butelki,
  • nakrętki od butelek, słoików – osobno!
  • opakowania po produktach spożywczych i kosmetykach,
  • folię aluminiową,
  • kartony po napojach,
  • zepsute opakowania z tworzyw sztucznych,
  • opakowania po detergentach i chemii gospodarczej.

Do żółtych kontenerów nie wrzuca się tych opakowań z tworzyw sztucznych, które wymagają specjalnej utylizacji, np. opakowań po lekach, farbach, olejach czy lakierach. Również zabawki, zużyte baterie czy odpady budowlane nie powinny znaleźć się w takim kontenerze.