Opakowania PET z tworzywa z recyklingu
W dzisiejszych czasach mało kto nie słyszał o zaletach recyklingu jako sposobie na przetwarzanie surowców celem ich ponownego wykorzystania. Cały ten proces ma bowiem ogromne znaczenie, zarówno dla współczesnego przemysłu, jak i ochrony środowiska. Jak to się ma w przypadku opakowań plastikowych? Sprawdź!
Zalety recyklingu
Wiele surowców, z których korzystamy na co dzień nadaje się do ponownego przetworzenia. Wśród najpopularniejszych znajduje się przede wszystkim makulatura, metale kolorowe oraz tworzywa sztuczne. Zachętą do korzystania z tego typu rozwiązania są istniejące skupy, które wypłacają drobne środki finansowe za oddanie niedużej ilości makulatury czy plastiku. Nie da się ukryć, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż wyrzucenie tych surowców.
Poza wspomnianą już zaletą, można ich wymienić więcej. Kolejną z nich jest mniejsza eksploatacja, co dotyczy pozyskiwania zasobów ze środowiska. Wiąże się to z wydobyciem lub masowa wycinką lasów. Ponowne wykorzystanie makulatury, może ten proces znacznie ograniczyć. Ponadto recykling, który nieustannie się rozwija, wpływa na redukcję odpadów. Segregacja i ponowne ich wykorzystanie pozwala na redukcję śmieci, które zalegają na wysypiskach.
Czym są opakowania rPET?
Tworzywo, znane jako rPET z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Opakowania wykonane z tego surowca posiadają odpowiednie oznaczenie, wskazujące, że jest ono wykonane z przetworzonego politereftalanu etylenu. Tworzywo PET można poddawać procesowi recyklingu, w wyniku którego uzyskać można surowiec o zbliżonych właściwościach. Cały proces przetwarzania jest długi i wieloetapowy, jednak na jego końcu powstają płatki PET, które po osuszeniu poddawane są podgrzewaniu do wysokich temperatur. Wytworzona masa poddawana jest ekstruzji, wynikiem czego są długie elementy o okrągłym przekroju, które później rozdrabniane są na pelet. Ten przekształcany jest w włókno poliestrowe, z których wytwarza się zupełnie nowe pojemniki rPET. Recykling daje zatem 75% płatków PET, 6% ścieków i 1% nieprzetwarzanych odpadów.
Pojemniki rPET – czy warto w nie inwestować?
Wybór między rPET, a standardowym opakowaniem z PET może być prosty, bowiem prędzej czy później i tak będziemy sięgać po recyklingowane tworzywo rPET. Coraz więcej przedsiębiorstw przekonuje się do tego rozwiązania i sięga po surowce, które są przyjazne środowisku, by w ten sposób nie zwiększać i tak sporej już ilości plastiku, który znajduje się w obiegu. Firma, która postawi na pojemniki rPET nie tylko wyprzedzi to co nieuniknione, ale też stanie się pionierem w branży, dzięki czemu zwróci na siebie uwagę potencjalnych klientów, dla których świadomość ekologiczna jest bardzo ważna.