Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Budowlana 2A, 65-386 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Pojemniki z tworzyw sztucznych – co w nie można opakować?

2023-08-01

Pojemniki z tworzyw sztucznych – co w nie można opakować?

Tworzywa sztuczne zawojowały rynek opakowań i są obecnie najpopularniejszym rodzajem pojemników. Sięgają po nie producenci różnych branż, upatrując w nich optymalny i najbezpieczniejszy sposób na przechowywanie swoich produktów. Plastik od lat deklasuje inne materiały, z których powstają opakowania, takie jak tektura czy szkło, których produkcja pochłania większe nakłady finansowe i nie gwarantuje jednocześnie takich efektów, jakie otrzymujemy w przypadku tworzyw sztucznych. Butelki czy słoiki wykonane z PET czy HDPE doskonale chronią zawartość, są odporne na uszkodzenia, a przy okazji są estetyczne. Dzisiaj zastanowimy się, co można pakować do opakowań z tworzywa sztucznego i gdzie spotkamy się z nimi najczęściej.

Pojemniki i butelki z plastiku to uniwersalne produkty, dlatego możliwości ich zastosowania jest nieskończenie wiele. Wśród branż, które najczęściej wykorzystują zalety przechowywania, magazynowania i transportowania towarów w opakowaniach z tworzywa sztucznego prym wiodą branże związane z przemysłem chemicznym, kosmetycznym oraz spożywczym.

Przemysł chemiczny

Pojemniki dla przemysłu chemicznego muszą dobrze zabezpieczać zawartość, co nabiera jeszcze większego znaczenia w przypadku substancji niebezpiecznych, żrących, rozpuszczalników czy produktów na bazie alkoholu. Butelki, kanistry oraz słoiki z tworzywa sztucznego przeznaczone dla tej branży nie mogą wchodzić w reakcje z artykułami chemicznymi – jest to warunek konieczny, który plastikowe opakowania spełniają.

Do produkcji opakowań dla przemysłu chemicznego najczęściej wykorzystuje się tworzywo sztuczne HDPE, które nie wydziela żadnych toksyn w kontakcie z innymi substancjami. Plastik w tym przypadku powinien także chronić zawartość przed wahaniami temperatury i charakteryzować się podwyższoną odpornością na odkształcenia powstałe w wyniku uszkodzenia mechanicznego. Równie istotne w przypadku przechowywania produktów chemicznych różnego typu będzie samo zamknięcie. Butelki, kanistry oraz słoiki z HDPE przeznaczone dla zakładów produkujących proszki, środki czystości czy benzynę muszą posiadać niezwykle szczelne i praktyczne zamknięcia w postaci atomizerów, nakrętek, spieniaczy, dozowników czy triggerów.

Kosmetyki w plastikowych opakowaniach

W przypadku branży produkującej kremy, szampony, mydła czy balsamy równie ważna, co wytrzymałość opakowań jest także estetyka. Plastik PET jest tworzywem, które można z łatwością formować, projektując ergonomiczne opakowanie dopasowane do potrzeb klienta. To między innymi właśnie dlatego butelki i słoiczki wykonane z tego materiału cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem przedstawicieli branży kosmetycznej.

Opakowania z plastiku są także cenione przez użytkowników – są lekkie i posiadają zamknięcia ułatwiające aplikację, co czyni z nich wygodne i praktyczne rozwiązanie. Butelki oraz słoiki PET mogą być zamykane na pompkę, atomizer czy nakrętkę. Szczelne zamknięcia skutecznie chronią zawartość przed otwarciem i rozlaniem.

Kolejną zaletą, która stoi za popularnością opakowań plastikowych umieszczanych na półkach z kosmetykami, jest możliwość dopasowania pojemności butelki czy słoika do rodzaju produktu oraz jego zastosowania. Firmy produkujące opakowania oferują w tym przypadku wiele wariantów – mniejsze pojemniki sprawdzą się świetnie w przypadku kosmetyków podróżnych, zaś większe mogą posłużyć za butelki na mydła czy szampony przeznaczone dla całej rodziny.

Opakowania dla sektora spożywczego

Plastikowe butelki i słoiki są także wykorzystywane na szeroką skalę przez branżę spożywczą. Tworzywa sztuczne, które stosuje się do przechowywania napojów czy przetworów, muszą posiadać atesty poświadczające bezpieczeństwo opakowania w kontakcie z żywnością. Gwarancja bezpieczeństwa w przypadku artykułów spożywczych i ochrona konsumentów przed ewentualnym szkodliwym działaniem substancji, jest tutaj najistotniejsza. Obecnie wszystkie dopuszczone do użytku w branży spożywczej butelki oraz słoiki PET są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla klientów.

Plastikowe opakowania służą najczęściej do przechowywania napojów, soków, smoothie, wody, a także olejów. Dzięki właściwościom PET możliwe jest przedłużenie świeżości artykułów, a także zabezpieczenie ich przed zanieczyszczeniem.