Projektowanie pojemnika na zamówienie
Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją opakowań z plastiku dysponują szeroką gamą gotowych szablonów, które w znakomitej większości przypadków zaspokajają potrzeby producentów żywności, kosmetyków, przedstawicieli branży chemicznej oraz farmaceutycznej. Zdarza się jednak, że gotowe projekty nie są odpowiednie i zachodzi konieczność zaprojektowania zupełnie nowego pojemnika z tworzywa sztucznego. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i parki maszyn, dzięki którym można wytwarzać opakowania o dowolnym kształcie i o różnych parametrach.
Oryginalne opakowania na indywidualne zamówienie
Projektowanie butelek, pojemników czy słoików na zamówienie pozwala wyróżnić produkt, ale nie każdego będzie stać na podobną usługę – jest ona droższa od kupna przygotowanych wcześniej produktów w oparciu o wypracowane szablony. Cena jest jedynym przeciwwskazaniem w pozyskaniu unikalnych i oryginalnych opakowań – cała reszta, w tym wygląd, wielkość, kształt czy rodzaj zamknięcia, będą zależały od zleceniodawcy.
Rozpoczynamy tworzenie jedynego w swoim rodzaju opakowania!
Planowanie nowego opakowania na zamówienie zawsze rozpoczyna się od rozpoznania. Na tym etapie klient przekazuje przedsiębiorstwu produkującemu pojemniki z tworzywa sztucznego wszystkie niezbędne informacje. Istotny będzie rodzaj produktu, który będzie w nich przechowywany, jego właściwości, konsystencja i stan skupienia. Drugą najważniejszą tutaj kwestią będą same oczekiwania zleceniodawcy – dobra komunikacja oraz przekazanie szczegółowej wizji finalnego produktu mogą okazać się kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Klient powinien też wskazać preferowany rodzaj materiału, formę zamknięcia oraz ogólne uwagi dotyczące estetyki produktu. Po zebraniu wywiadu można przejść do następnego etapu, jakim będzie projektowanie.
Od koncepcji wizualnej do prototypu opakowania z tworzywa sztucznego
Projektowanie, czyli tworzenie koncepcji wizualnej w oparciu o konkretne wytyczne to ważny element prac. Dział projektowy, pracujący na specjalnych programach graficznych i obliczeniowych, tworzy teraz szablon opakowania. Wówczas powstaje rysunek techniczny oraz model 3D, który pozwoli pokazać, jak artykuł będzie wyglądał w rzeczywistości. W późniejszym etapie to właśnie on posłuży za wskazówkę w trakcie produkowania prototypu opakowania na zamówienie.
Powstawanie opakowania
Prototypy wytwarzane są i formowane zazwyczaj metodą wtryskową. Cała procedura polega tutaj na wtłoczeniu plastycznego tworzywa do formy wtryskowej – tak otrzymuje się pożądany kształt opakowania. Po zastygnięciu tworzywa i całej struktury produkt można uznać za gotowy.
Poprawianie błędów i doskonalenie wyrobu z plastiku
W dalszej kolejności wyprodukowany z tworzywa sztucznego prototyp poddawany jest serii testów, które mają na celu wykrycie ewentualnych usterek oraz mankamentów, które mogłyby zaważyć na jakości wyrobu. Jeśli zajdzie taka konieczność, wdrażane są niezbędne poprawki, które poprawiają jakość produktu. Po wyeliminowaniu ewentualnych błędów można natomiast przystąpić do ostatniego już kroku, jakim będzie masowa produkcja opakowań z plastiku na zamówienie i dostarczenie partii do klienta.
Zalety opakowań z tworzywa sztucznego
Klienci decydują się na zamawianie opakowań z tworzywa sztucznego ze względu na uniwersalne właściwości tworzywa, któremu można nadać dowolny kształt i które często okazują się niezastąpione do przechowywania i magazynowania produktów różnego rodzaju. Plastik jest wytrzymały, a przy tym plastyczny. W przeciwieństwie do innych tworzyw wykorzystywanych do produkcji opakowań, takich jak tekstura czy szkło, nie ulegają łatwo zniszczeniu i są niezwykle wytrzymałe. Nie bez znaczenia pozostaje ich cena – plastikowe wyroby są też stosunkowo tanie, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za ich stosowaniem. Pierwsze projekty opakowań z tworzywa sztucznego pojawiły się w latach 60. ubiegłego wieku i z miejsca stały się produktem pożądanym w wielu branżach, a ich popularność nie słabnie do dnia dzisiejszego.