Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Budowlana 2A, 65-386 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Szkodliwość butelek PET – fakty i mity

2023-08-01

Szkodliwość butelek PET – fakty i mity

Ekologia jeszcze nigdy tak bardzo nie była obecna w życiu naszego społeczeństwa. Obecnie odgrywa istotną rolę, a coraz większą świadomość i działalność człowieka, przyczyniają się do zmiany środowiska naturalnego. Wiemy coraz więcej o sposobach, by zapobiec niebezpiecznym dla planety zmianom klimatycznym. Zdarza się, że nasze intuicyjne przekonania w kwestii ekologii nie zawsze jednak okazują się zgodne z faktami, które przedstawiają naukowcy. Jednym z silniej utrwalonych mitów jest przeświadczenie o szkodliwości butelek PET. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Butelki PET są bardziej szkodliwe dla środowiska niż inne opakowania – fakt czy mit?

Jeszcze do niedawna społeczeństwo zgodnie twierdziło, że butelki PET są o wiele bardziej szkodliwe, niż te wykonane ze szkła czy kartonu. Czy zatem rzeczywiście lepiej kupić ulubioną wodę mineralną w szklanym tworzywie?

Plastikowe butelki są lekkie, wygodne i nie zabierają dużo miejsca. W większości przypadków opakowania te wykonywane są z tworzywa z oznaczeniem PET. Tworzywa sztuczne nigdy nie były jednak uwielbiane przez odbiorców, a wiele informacji o szkodliwym wpływie plastikowych opakowań na środowisko naturalne to błędne założenia lub stwierdzenia, które są częściowo prawdziwe.

Mimo, to należy pamiętać, że butelki PET, w odróżnieniu do innych surowców, mają najmniejszy wpływ na środowisko. Jak to możliwe? Otóż do wyprodukowania opakowania z wyżej wymienionego materiału, potrzeba go niewiele. Plastikowy, litrowy pojemnik do wody waży bowiem jedynie 25 gram, podczas gdy opakowanie ze szkła około 0,5 kilograma. Ponadto transport plastikowych opakowań jest bardziej ekologiczny, ze względu na lekkość materiału, przez co pojazd zużywa mniej paliwa. Dodatkowo zarówno produkcja, jak i recykling opakowań plastikowych wiąże się z o wiele niższą emisją dwutlenku węgla, niż w przypadku szkła czy aluminium. Cały proces odbywa się w niższych temperaturach.

Butelki PET szkodzą zdrowiu – obalmy ten mit!

Plastikowe butelki PET zawierają toksyczne związku chemiczne i zawierają mikroplastik. Nie jest to prawda, z którą należy się utożsamiać, bowiem opakowania, które są wytwarzane zgodnie z obowiązującymi standardami europejskimi, nie zawierają żadnych związków, które mogłyby w jakikolwiek wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie.

Sceptycy alarmują także, że w składzie opakowań plastikowych PET znajduje się aldehyd octowy. To naturalny związek, który można także znaleźć w produktach spożywczych. Jest on jednak całkowicie bezpieczny dla organizmu, bowiem jego stężenie jest niższe, niż to występujące w winie, owocach czy serach.