Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Budowlana 2A, 65-386 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Wpływ tworzyw sztucznych na środowisko

Wpływ tworzyw sztucznych na środowisko

Powszechna jest opinia, że plastik to niezwykle szkodliwy dla naszej planety materiał i należy całkowicie z niego zrezygnować. Mało osób zdaje sobie sprawę, z tego, że wpływ tworzyw sztucznych na środowisko to bardzo złożony temat, a najnowsze badania wskazują, że plastik nie ingeruje w naszą planetę tak, jak jest to przedstawiane w mediach.

Wpływ tworzyw sztucznych na środowisko – badania

PLASTICS, Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Tworzyw Sztucznych, przeprowadziło badania dotyczące wpływu materiałów sztucznych na środowisko naturalne. Stowarzyszenie porównało “cykl życia” materiałów, czyli ich:

  • produkcję,
  • transport,
  • użytkowanie,
  • usunięcie z obiegu,

oraz to, jak oddziałują one na klimat, atmosferę, zatrucie wód itp. na tych poszczególnych etapach. Wnioski wyciągnięto na podstawie ilości energii i wody, które są niezbędne do wytwarzania materiałów, a także na podstawie emisji dwutlenku węgla, wydzielanego podczas transportu gotowych wyrobów. Ważnym kryterium oceny był także potencjał tworzenia efektu cieplarnianego, potencjał zakwaszania akwenów, czas użytkowania wyrobu z danego materiału oraz możliwości i proces recyklingu.

Wpływ tworzyw sztucznych na środowisko według PLASTICS

Opublikowany w październiku 20221 roku raport PLASTICS AND SUSTAINABILITY, autorstwa Kennetha P. Greena, podsumował wyniki badań. Okazuje się, że plastik nie ma aż tak szkodliwego wpływu na środowisko, jak inne materiały.

Autor zamieścił w raporcie m.in. schemat przedstawiający ilość gazów cieplarnianych emitowanych w 2016 roku, przy produkcji pojemników o pojemności 500 ml. Podczas produkowania plastikowych pojemników tego typu, wyemitowano 25 milionów ton gazów, przy produkcji egzemplarzy stalowych niemal 50 milionów ton, zaś szklanych – ponad 100 milionów ton.

Podobną dysproporcję można zaobserwować także w przypadku innych kryteriów. Do wyprodukowania 1000 toreb papierowych, pochodzących w 30% z włókien z recyklingu, potrzeba 23.2 kg paliw kopalnych. Z kolei do wyprodukowania toreb polietylenowych potrzeba 14.9 kg paliw kopalnych. Wykonanie 1000 papierowych toreb powoduje powstanie 33.9 kg stałych odpadów komunalnych, zaś toreb polietylenowych, tylko 7.0 kg.

Badania i raport jednoznacznie wskazały więc, że plastik nie jest materiałem, który w największym stopniu oddziałuje na naszą planetę.