Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Budowlana 2A, 65-386 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Zalety stosowania formowania wtryskowego do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych

2023-08-01

Ogromny postęp technologiczny sprawił, że w dzisiejszym świecie nie wyobrażamy sobie codziennego życia bez polimerów. Wykonywane z nich tworzywa sztuczne, a głównie różnego rodzaju opakowania są na co dzień wykorzystywane w wielu branżach. Istnieje wiele metod, dzięki którym powstają opakowania z tworzyw sztucznych. Jedną z nich jest formowanie wtryskowe. Na czym polega? Sprawdź!

Czym jest formowanie wtryskowe?

Nowoczesne technologie są bardzo przydatne w codziennym życiu, bowiem wszystkie procesy produkcyjne przebiegają niemalże automatycznie, często bez konieczności zaangażowania człowieka. Ponadto procesy te trwają znacznie krócej, a jak wiadomo im krótszy czas, tym większe oszczędności dla przedsiębiorstwa.

Jednym z takich procesów jest formowanie wtryskowe, które jest techniką wykorzystywaną do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Za pomocą tej metody produkuje się między innymi opakowania, które znajdują zastosowanie w branży transportowej, kosmetycznej, chemii gospodarczej czy w ogólnym przemyśle.

Wspomniane już formowanie wtryskowe pozwala na wykonywanie opakowań o wielorakim przeznaczeniu i różnym kształcie. W ten sposób można wyprodukować pojemniki i wieczka do artykułów spożywczych, opakowania do chemii i artykułów gospodarstwa domowego czy pojemniki charakteryzujące się nietypowym wzornictwem.

Na czym polega proces formowania wtryskowego?

Proces ten jest złożony i składa się z kilku etapów. Najprościej jednak mówiąc, formowanie wtryskowe, polega na wtryskiwaniu uplastycznionego tworzywa, często w formie granulatu, do specjalnej formy, w której ono zastygnie. Zanim jednak to się stanie, należy ogrzać i upłynnić to tworzywo. W ten sposób można formować zarówno tworzywa termoplastyczne, jak i termoutwardzalne. Opakowania, które wykonuje się także taką metodą to wiadra do farb, wiadra do produktów spożywczych, cienkościenne pojemniki, takie jak pudełka do lodów czy margaryny, a także pudełka i słoiki do produktów kosmetycznych.

Metoda formowania wtryskowego niesie za sobą wiele zalet, przede wszystkim umożliwia nadanie dowolnego kształtu i rozmiaru formowanych przedmiotów, a wykonane w ten sposób pojemniki wyróżniają się ogromną jakością. Ponadto technologia ta pozwala na zintensyfikowanie szybkości produkcji, co oznacza, że czas formowania waha się między kilkoma a kilkudziesięcioma sekundami, a po utwardzeniu polimeru, pojemniki są niemalże od razu gotowe do użytku.